Lidia Vianu - Director of CTITC (CENTRE FOR THE TRANSLATION AND INTERPRETATION OF THE CONTEMPORARY TEXT), Bucharest University, Professor of Contemporary British Literature at the English Department of Bucharest University, Member of the Writers’ Union, Romania.

CTITC

CENTRE FOR THE TRANSLATION AND INTERPRETATION OF THE CONTEMPORARY TEXT
CENTRUL PENTRU TRADUCEREA SI INTERPRETAREA TEXTULUI CONTEMPORAN

< back

TRANSLATION CAFÉ

CTITC
CENTER FOR THE TRANSLATION AND INTERPRETATION OF THE CONTEMPORARY TEXT

MTTLC
MA Programme for the TRANSLATION OF THE CONTEMPORARY LITERARY TEXT

TRANSLATION
CAFÉ

Review of Contemporary Texts in Translation and E-Learning

Nr. 11/June, 2007

Director: LIDIA VIANU

© CTITC
    MTTLC

ISSN 1842 – 9149

Issue Editor: MTTLC (Masteratul pentru Taducerea textului Literar Contemporan), PROMOTIA 2007

A doua promotie a MTTLC tocmai a terminat si a sustinut disertatia. Cartile editate de Monica Barba, Dana Negulescu, Daniela Oancea, Adina Cotolan si toti ceilalti au incantat comisia. Entuziasmul lor ar fi putut face pe oricine sa se indragosteasca de meseria de dascal. Nu pot decat sa sper ca vom colabora in continuare... La editura, la revista, in tot felul de proiecte. CTITC ii asteapta.

Lidia Vianu
27 iunie 2007

contesina manole-mosoia wrote:
Date: Fri, 29 Jun 2007 03:07:56 -0700 (PDT)
From: contesina manole-mosoia
Subject: multumiri multumiri multumiri
To: lidia vianu

stimata doamna profesor,

si noi va multumim! sunt convinsa ca fiecare coleg(a) din grupa noastra gandeste ca acest masterat a fost un lucru minunat: a reprezentat un timp petrecut ascultand (si lucrand cu) profesori care si-au facut meseria cu pasiune, au fost bine pregatiti si au avut un rol cu o mare incarcatura - sa impleteasca partea teoretica si cea practica astfel incat sa ne ofere cat mai multe dimensiuni ale traducerilor literare. vedeti, deja vorbesc la timpul trecut (si nu imi place ca am ajuns sa il folosesc!)

concepte si metode practice au fost balansate cu inteligenta, pentru a ne convinge ca a traduce un text inseamna nu doar sa cauti sensuri si exprimarea cea mai potrivita, ci si sa circuli cu dibacie intre doua lumi, doua culturi (uneori si intre doua epoci).

eu am venit cu mare placere la cursurile la care programul mi-a permis sa ajung. si mi se intampla un lucru minunat: desi se intampla sa vin la facultate dupa o zi istovitoare cateodata, imi dadeam seama (la sfarsitul cursului) ca orice urma de oboseala disparuse intre timp! cred ca aceasta este cea mai buna dovada pentru calitatea cursurilor si a profesorilor! dupa cum v-am spus si ieri, pentru noi acest masterat o fost o oaza in miez de bucuresti!

va multumim inca o data, fiindca ati conceput un masterat care este nu doar un instrument util si firesc in mediul universitar, ci un masterat la care studentii vin cu drag si pe care l-au parasit improspatati spiritual!

cu respect si imensa simpatie,

contesina

Daniela Oancea wrote:
Date: Fri, 29 Jun 2007 23:22:26 +0300
From: "Daniela Oancea"
To: "Lidia Vianu"
Subject: Re: FELICITARI

Draga d-na Vianu,

Cred ca nu vorbesc doar in numele meu cand spun ca placerea orelor de la acest masterat a fost de partea mea. Pentru mine nu se putea sa am parte de ceva mai bun, si va multumesc din suflet pentru toata grija, indrumarea si sfaturile mai mult decat pretioase pe care mi le-ati dat.

Imi pare rau ca s-a terminat masterul, dar sper sa putem mentine legatura, cel putin prin e-mail. Eu o sa am o perioada mai lejera, si as vrea sa mai colaborez la revista. De altfel, daca aveti nevoie de ajutor cu orice altceva, please let me know. I'd be more than happy to help. :)

Cu drag,
Daniela

Valentina-Monica Barba wrote:
From: "Valentina-Monica Barba"
To: "'Lidia Vianu'"
Subject: Multumiri
Date: Thu, 28 Jun 2007 20:34:58 +0300

Stimata doamna profesor,

Va multumesc inca o data pentru tot: increderea acordata la admitere, suportul pe tot parcursul anului, deschiderea extraordinara pe care o aveti si care impresioneaza in mod deosebit pe absolut toata lumea pe care o ‘atingeti’ cu personalitatea dumneavoastra, si nu in ultimul rand pentru suportul de astazi in fata comisiei si bineinteles a domnului James Brown, pe care sunt sigura ca faptul ca nu pot inca sa ma exprim prin speaking asa cum desigur ca doresc sa ajung sa o fac il va fi facut sa incerce un sentiment neplacut. Am reusit sa imi dau seama ca britanicii sunt foarte sensibili, ca sa nu mai spun exigenti, la felul in care le este vorbita limba.

In fine, va multumesc pentru exemplul pe care mi l-ati oferit cu atata caldura, pentru inspiratie si pentru indemnul si curajul pe care mi l-ati dat de a merge mai departe. intr-adevar daca voi reusi sa invat sa vorbesc bine chiar as dori si sa predau la un moment dat.
Cu mult drag, respect si recunostinta,

Monica

PS Imi cer scuze ca nu am raspuns la emailul de ieri ‘bravo, monica’: m-a coplesit si am preferat sa dau curs emotiei si starii febrile de dinaintea unui examen, relaxarii pe care mi-ar fi cerut-o scrierea unui astfel de email de multumire.

LICENTA  LUCRARI DE DIPLOMA  DOCTORATE  TRANSLATION CAFÉ  THE JOI JOY  GRUP DE DISCUTII  Translation in high school  CONTACT