Scoala ta are o pagina web cu care se mandreste? Sunt publicate rezultate de la olimpiade, referate, eseuri, date despre elevi si profesori? Vrei ca toata lumea sa le viziteze si sa le cunoasca? Atunci TRIMITE adresa scolii tale!

Judetul Constanta

VASLUI

VALCEA

VRANCEA

Unitate de excelenta (cu nivelurile nationale cele mai înalte de instructie si educatie), purtatoare a rolului de avangarda în modernizarea si reformarea învatamântului românesc preuniversitar si componenta activa în integrarea europeana a scolii românesti.

Site-ul ofera informatii despre cadre didactice, elevi, absolventi, clase, catedre, liga elevilor, o galerie foto, cat si un forum pentru discutii.

Liceul nostru, centru regional Cisco, ofera celor interesati cursuri de specialitate, pe langa cursuri ECDL sau pregatire pentru Examenul Cambridge. Studiul se desfasoara numai in cadrul scolii, nefiind necesare alte ore de pregatire, orele suplimentare acoperind eventualele lacune; Principalele discipline – matematica-fizica-chimie-biologie-informatica - se predau in limba engleza, cu asimilarea in timp a termenilor de specialitate.

Scoala a fost inima localitãtii în toate perioadele evolutiei ei, iar oamenii scolii, prin munca lor, continuã de formare a tinerelor generatii au fost din cei mai activi locuitori ai orasului. La început a existat o scoalã primarã cu o singurã salã de clasã.

Unitatea noastră școlară a fost înființată în anul 1977 și a funcționat până în anul 1990 ca Liceu industrial nr 6. În anul 1990 iși începe activitatea sub o nouă titulatură, Liceul Teoretic "Traian", cu conștiința asumării misiunii de a stimula destinul creator al omului, prin dezvoltarea curiozității epistemice a elevilor și a competentelor de a acționa conform unor valori și principii morale solide.

Grupul Scolar Carmen Sylva isi propune sa stimuleze alternativele educationale si experimentele pedagogice de utilizare a tehnologiilor informatice in procesul de invatamint. Combinatia de calculatoare, retele si tehnologii WWW, poate crea medii de invatare, cu posibilitati fara precedent. Mediile informatice pot fi folosite ca unealta de investigare si rezolvare de probleme, ca instrument de analiza si ca mijloc de invatamant. Abilitatea de a crea medii de invatare utilizand calculatoarele si internetul va influenta in viitorul apropiat toate formele de educatie.

Scoala este situata in centrul orasului Eforie Nord, amplasat pe litoralul Marii Negre. A fost construita in 1963, are 10 sali de clasa, un cabinet de geografie, un cabinet de informatica, cu 12 calculatoare in retea si acces Internet full-time, un laborator de fizica-chimie si un teren de handbal.

Școala nr.24 "ION JALEA", Constanța se bucură de o înaltă apreciere în cadrul comunității locale.A fost înființată în toamna anului 1981, cuprinde 1100 elevi organizați în 41 de colective. Scoala se bucură de o încadrare cu personal didactic de o înaltă ținută profesională.