Scoala ta are o pagina web cu care se mandreste? Sunt publicate rezultate de la olimpiade, referate, eseuri, date despre elevi si profesori? Vrei ca toata lumea sa le viziteze si sa le cunoasca? Atunci TRIMITE adresa scolii tale!

Judetul Valcea

VASLUI

VALCEA

VRANCEA

Asezat la poalele dealului Capela, are o vechime de 86 de ani, primele clase de fete organizandu-se in anul 1920. In perioada 1920-1944, scoala a functionat ca liceu de fete. Din 1961 devine liceu de cultura generala si cu profil de educatie fizica si sport. De-alungul intregii sale existente, un numar insemnat de profesori au contribuit la renumele castigat, iar de pe bancile acestei scoli s-au ridicat personalitati ce s-au afirmat in cele mai diverse domenii de activitate. Colegiul National "Mircea cel Batran" este o unitate reprezentativa a judetului Valcea care pregateste elevi in profilurile: real (matematica - informatica, stiinte ale naturii), uman, vocational sportiv (volei si atletism). In cei peste 85 de ani de existenta elevii au fost prezenti atat in concursurile pe discipline, cat si in marile confruntari sportive, nationale si internationale, obtinand performante care au facut cinste scolii, orasului, judetului si tarii.

Instituție școlară reprezentativă a învatamântului vâlcean, Grupul Școlar «H. Coandă» Rm. Vâlcea este o unitate complexă și cu personalitate bine conturată în timp. Istoria acestui lăcaș de cultură și educație a fost marcată de momente ce răsplatesc nesomnul ziditorilor de începuturi, pentru un prezent și un viitor ce înseamnă împlinirea unui vis.