Summit-ul de la Helsinki (10, 11 decembrie 1999) marcheaza sfarsitul unei perioade de tranzitie in viata Uniunii Europene, de la o regiune integrata exclusiv din punct de vedere economic, cu o piata unica, la un organism politic care isi propune sa aiba propriile initiative de politica externa si securitate. Acest summit a schimbat si destinul Romaniei...

Cadrul general al procesului de integrare

In anul 1985 a fost semnat Actul Unic European, care a institutionalizat Consiliul European, organism de desfasurare a dialogului la cel mai inalt nivel al liderilor europeni, cu scopul definirii liniilor principale ale politicii Uniunii Europene.

Dupa 1990, Consiliul European a pus in discutie posibilitatea extinderii Uniunii Europene prin cooptarea de noi membri dintre tarile foste comuniste. Statele din Europa Centrala si de Est au incheiat acorduri de asociere cu Uniunea Europeana, care prevad instaurarea unei zone de comert liber si modalitatile institutionalizate de dialog intre guvernele tarilor asociate si institutiile comunitare, precum si domeniile care fac obiectul noilor relatii intre cele doua parti.

Initiativa extinderii Uniunii Europene s-a materializat la Consiliul European de la Copenhaga din 1993, cand a fost discutata si analizata in mod oficial aceasta posibilitate. S-a decis ca Uniunea Europeana poate sa primeasca noi membri din tarile ce au facut parte din fostul bloc comunist dupa ce, in prealabil, acestea vor fi indeplinit conditiile politice si economice cerute de Uniunea Europeana.

Anul 1997 a adus concretizarea acestei initiative de catre Consiliul European de la Luxemburg, ca urmare a Avizelor Comisiei Europene, care a luat decizia de lansare a procesului de extindere a UE prin aderarea tuturor statelor asociate, pe baza performantelor individuale ale fiecarui stat.