Summit-ul de la Helsinki (10, 11 decembrie 1999) marcheaza sfarsitul unei perioade de tranzitie in viata Uniunii Europene, de la o regiune integrata exclusiv din punct de vedere economic, cu o piata unica, la un organism politic care isi propune sa aiba propriile initiative de politica externa si securitate. Acest summit a schimbat si destinul Romaniei...

Cadrul institutional al dialogului U.E. - Romania

Cadrul dialogului institutionalizat intre cele doua parti a fost stabilit prin Acordul European de Asociere, la doua niveluri:

1. parlamentar;

2. guvernamental.

1. La nivel parlamentar, dialogul Romania - Uniunea Europeana se desfasoara prin intermediul Comitetului Parlamentar Mixt de Asociere Romania - Uniunea Europeana. Comitetul Parlamentar Mixt are caracter bilateral, iar reuniunile sale se desfasoara de doua ori pe an, la Bucuresti, respectiv Bruxelles. Din 20 aprilie 1995, data primului comitet parlamentar, pana in prezent, s-au desfasurat opt reuniuni ale acestui organism. Partile implicate participa cu doisprezece membri reprezentand fiecare delegatie, conducatorii delegatiilor asigurand in acelasi timp si co-presedintia Comitetului Parlamentar Mixt de Asociere.

Reuniunile se inchid prin adoptarea si semnarea unui document final, cu titlu de recomandare, document cu valoare politica. Acesta este inaintat in acelasi timp Guvernului Romaniei si institutiilor comunitare. Documentul se considera adoptat prin votul majoritatii fiecarei parti participante la reuniune.

Partea romana ester reprezentata de membrii Comisiei pentru Integrare Europeana a Parlamentului Romaniei. Atributiile Comisiei acopera un domeniu vast al procesului de integrare, de la problemele de armonizare a legislatiei romanesti cu legislatia comunitara, pana la dezbaterea strategiei si prioritatilor in domeniul integrarii europene. In realizarea acestor functii Comisia pentru Integrare Europeana a Parlamentului colaboreaza cu comisiile de politica externa ale Camerei Deputatilor si Senatului.

Pentru a asigura uniformitatea adoptarii legislatiei romanesti armonizate cu legislatia comunitara, in cadrul Consiliului Legislativ - institutie abilitata cu avizarea proiectelor de acte normative pentru realizarea unui sistem legislativ unitar - a fost creat un departament specializat avand atributii in acest sens.

2. La nivel guvernamental, colaborarea dintre Romania si Uniunea Europeana se desfasoara in cadrul Consiliului de Asociere (dialog la nivel politic) si al Comitetului de Asociere (dialog la nivel tehnic). Acesta din urma, conform art. 110 din Acordul European de Asociere, asista Consiliul de Asociere. Discutiile se desfasoara la nivel bilateral, Comitetul de Asociere fiind format din reprezentanti ai Guvernului Romaniei, pe de o parte, si reprezentanti ai Consiliului Comunitatilor Europene si membri ai Comisiei Europene, pe de alta parte.

Reuniunile acestui organism se desfasoara anual, de regula in luna octombrie, alternativ la Bucuresti si la Bruxelles. Discutiile privesc analiza individuala a indeplinirii prevederilor Acordului European si a progreselor inregistrate in procesul de pre-aderare.

De asemenea este analizata activitatea subcomitetelor pentru integrare europeana pe domenii. Subcomitetele de asociere, care au o procedura de desfasurare asemanatoare Comitetului de Asociere, analizeaza punctual sectoarele care fac obiectul integrarii europene. Numarul acestora a crescut, ajungandu-se in 1999 la 8 subcomitete de asociere:

• Subcomitetul 1 - Agricultura si pescuit;

• Subcomitetul 2 - Piata interna;

• Subcomitetul 3 - Comert, industrie si produse CECO;

• Subcomitetul 4 - Probleme economice si monetare si circulatia capitalului;

• Subcomitetul 5 - Inovatie;

• Subcomitetul 6 - Transport, protectia mediului, energie (inclusiv retele trans-europene);

• Subcomitetul 7 - Dezvoltare regionala, ocuparea fortei de munca si politica sociala;

• Subcomitetul 8 - Vama, droguri si spalarea banilor.