Summit-ul de la Helsinki (10, 11 decembrie 1999) marcheaza sfarsitul unei perioade de tranzitie in viata Uniunii Europene, de la o regiune integrata exclusiv din punct de vedere economic, cu o piata unica, la un organism politic care isi propune sa aiba propriile initiative de politica externa si securitate. Acest summit a schimbat si destinul Romaniei...

Armonizare legislativa

Acordul de Asociere a Romaniei la Uniunea Europeana, intrat in vigoare la 1 februarie 1995, a stabilit cadrul si obiectivele asocierii, iar Consiliul European de la Essen din decembrie 1994 a adoptat strategia de pre-aderare, al carei scop este pregatire economiei pentru functionarea in conformitate cu regulile Pietei Interne a Uniunii Europene.

In mai 1995 Comisia Europeana a adoptat Cartea Alba "Pregatirea tarilor asociate din Europa centrala si de est pentru integrarea in Piata Interna a Uniunii", care identifica masurile-cheie din fiecare sector al Pietei Interne si propune o ordine in abordare armonizarii legislative.

Preluarea acquis-ului comunitar in legislatia nationala se numara printre cerintele pentru aderarea la UE. Preluarea acquis-ului are loc prin intermediul procesului de armonizare legislativa, proces prin care legislatia nou-adoptata este pusa in conformitate cu cerintele acquis-ului comunitar.

Acquis communautaire reprezinta ansamblul de drepturi si obligatii comune ale Statelor Membre ale UE si se bazeaza, in principal, pe Tratatul de la Roma, Actul European Unic, Tratatul privind Uniunea Europeana etc., precum si legislatia secundara (Directive, Reglementari, Decizii etc.).

Prin legislatie primara se intelege:

1. Tratatul instituind Comunitatea Europeana a Carbunelui si Otelului (Paris 1951);

2. Tratatul de constituire a Comunitatii Europene (Roma 1957);

3. Tratatul de constituire a Comunitatii Europene a Energiei Atomice EURATOM (Roma 1957);

4. Conventia cu privire la Antilele Olandeze (1962);

5. Tratatul de infiintare a unui Consiliu Unic si a unei Comisii Unice (1965);

6. Actul Unic European (1985);

7. Tratatul asupra Uniunii Europene (Maastricht, 1992);

8. Tratatul de la Amsterdam (1997) – intrat in vigoare la 1 mai 1999.

Acquis-ul comunitar se refera in principal la Piata Interna si la cele patru libertati (libera circulatie a marfurilor, persoanelor, capitalurilor si serviciilor), la politicile ce deriva din ele (agricultura, comert, concurenta, transport etc.) si la masurile de sprijinire a regiunilor si categoriilor de populatie defavorizate.

Cartea Alba din 1995 prezinta pe larg prioritatile armonizarii legislative in urmatoarele 23 de domenii:

1. libera circulatie a capitalului
2. libera circulatie si securitatea produselor industriale
3. concurenta
4. politica sociala si masuri sociale
5. agricultura
6. transporturi
7. audio-vizual
8. protectia mediului
9. telecomunicatii
10. impozite directe
11. libera circulatie a bunurilor in sectoarele nearmonizate sau partial armonizate
12. achizitii publice
13. servicii financiare
14. protectia datelor personale
15. legislatia societatilor comerciale
16. contabilitate
17. drept civil
18. recunoasterea reciproca a calificarilor profesionale
19. proprietate intelectuala, industriala si comerciala
20. sectorul energetic
21. taxe vamale si accize
22. impozite indirecte
23. protectia consumatorului.

In fiecare din aceste domenii Romania a adoptat, intr-o masura mai mare sau mai mica, legi noi armonizate partial sau in totalitate cu legislatia Uniunii Europene. La redactarea proiectelor de lege trebuie avute in vedere reglementarile acquis-ului comunitar. Verificarea compatibilitatii proiectelor si propunerilor legislative cu reglementarile comunitare se face de catre Consiliul Legislativ, care este un organ consultativ de specialitate al Parlamentului. Odata adoptate proiectele de lege, monitorizarea compatibilitatii lor se face cu ajutorul "Armonogramei".

Armonizarea legislatiei se face de catre ministere, avizarea proiectelor de lege din punctul de vedere al conformitatii cu acquis-ul se face de catre Consiliul Legislativ. Departamentul pentru Integrare Europeana coordoneaza intregul proces. Unitatea de Traduceri din cadrul Institutului European coordoneaza traducerea acquis-ului in limba romana.