Aceasta pagina de informatica se adreseaza incepatorilor in general, celor care doresc sa se documenteze pe o anumita tema, dar si profesorilor de Informatica interesati, care pot gasi aici prezentari multimedia, in conformitate cu programa MEN, recomandate pentru lectii si predare la clasa.

Capitolul 3: Structuri repetitive

Instrucțiunea specifică acestui capitol este instrucțiunea FOR...NEXT.

FOR contor = val_inițială TO val_finală [STEP pas]

bloc_instrucțiuni

NEXT [contor[,contor]...]

contor                          O variabilă utilizată ca și contorul ciclului

val_inițială                  Valoarea inițială a contorului

val_finală                    Valoarea finală a contorului

pas                               Valoarea cu care se va schimba contorul la fiecare execuție

a ciclului (poate fi și negativă)

bloc_instrucțiuni         Instrucțiunile care se vor executa în corpul ciclului

Efect: Execută un bloc de instrucțiuni de un anumit număr de ori.

Obs.:    -în BASIC-ul de pe Spectrum este obligatorie specificarea contorului după NEXT;

-doar în QBASIC se poate specifica un grup de variabile-contor.

Programele din acest capitol au următoarea structură:

1. Scrieți programul care să calculeze suma:

S=1+2+3+4+...+n, unde n este un număr natural nenul.

2.Scrieți programul care să calculeze suma:

, unde n este un număr natural nenul.

3. Scrieți programul care să calculeze suma:

, unde n este un număr natural impar. În cazul în care utilizatorul nu introduce un număr impar să se semnalizeze acest fapt și să se repete citirea numărului n.

4. Scrieți un program care să calculeze suma:

S=-1+(-4)+(-7)+(-10)+...+[-(3ŚK+1)], unde K este un număr natural.

5. Scrieți un program care să calculeze suma:

S=1Ś2+2Ś3+3Ś4+...+nŚ(n+1) unde n este un număr natural nenul.

6. Scrieți un program care să calculeze n!, unde n este un număr natural.

Reamintim că n!=1Ś2Ś3Ś4Ś...Śn dacă n este număr natural nenul și n!=1dacă n=0.

7. Scrieți un program care să calculeze suma:

S=1+1Ś2+1Ś2Ś3+1Ś2Ś3Ś4+...+1Ś2Ś3Ś...n unde n este un număr natural nenul.

8. Scrieți un program care să calculeza suma:

unde n este un număr natural nenul.

9. Scrieți un program care să calculeze suma:

10. Scrieți un program care să calculeze suma:

11. Scrieți un program care să calculeze suma:

unde n este un număr natural nenul.

12. Scrieți un program care să calculeze expresia:

unde m și n sunt numere naturale nenule.

13. Scrieți un program care să calculeze expresia  unde m și n sunt numere naturale nenule și m£n.

Reamintim că această expresie reprezintă aranjamente de n luate câte m și se notează .

14. Scrieți un program care să calculeze expresia , unde m și n sunt numere naturale nenule și m£n.

Reamintim că această expresie reprezintă combinări de n luate câte m și se notează .

15. Scrieți un program care să determine numărul de cifre ale unui număr întreg fără a folosi șiruri de caractere.

16. Scrieți un program care să afișeze toate numerele naturale de trei cifre, cuprinse între două numere naturale de trei cifre date, care au proprietatea că sunt egale cu suma cuburilor cifrelor lor.