Aceasta lectie de istorie, incearca sa va prezinte concret faptele si intamplarile celui de-al doilea razboi mondial, date despre partidele politice si rolul lor in viata societatii contemporane, date despre personalitati si evenimente istorice care au schimbat lumea.

Despre lectia de istorie

Aceasta lectie de istorie, incearca sa va prezinte concret faptele si intamplarile celui de-al doilea razboi mondial, fara a incerca sa comenteze actiunile axei Berlin-Roma-Tokyo sau ale aliatilor. De asemenea va prezentam o caracterizare minutioasa a partidelor politice pentru a le intelege mai bine rolul in istorie si in viata de zi cu zi.  Aceasta lectie are un scop strict educativ si este structurata in idei concrete, bine definite. Folosirea materialeleor se poate face in mod gratuit de toti cei interesati.

Bibliografie:

-Arhivele militare ale Statelor Unite ale Americii;

-Arhivele militare ale Frantei ;

-Cartea "Mari decizii ale celui de-al doilea razboi mondial" vol. 1 si 2 de Jacques de Launay.

-CONSTITUTIA ROMANIEI
-DREPT CONSTITUTIONAL SI INSTITUTII POLITICE - Teorie Generala, Antonie Iorgovan, Bucuresti 1994
-DREPT CONSTITUTIONAL SI INSTITUTII POLITICE - Vol. II, prof. univ.dr. Ioan Muraru
-LEGISLATIA ROMANIEI, 1 aprilie-30 iunie 1996, Legea nr. 27 - LEGEA PARTIDELOR POLITICE
-DEMOCRATIE PUTERE SI CONTRA PUTERE - Aristide Cioaba
-GRADINA DELICIILOR DEMOCRATIEI -Philippe Braud
-LE PARTIS POLITIQUES - Maurice Duverger

Aceasta lectie este parte integranta a proiectului ScoalaOnline.

Editori:

• Isabela Stefanut.