Editorial | Salut! Sunt Bogdan, un tanar oarecum normal, bastinas in patria noastra. De obicei sunt un pasnic privitor al stirilor TV si cititor al presei dar de cand lumea s-a intors pe dos, m-am hotarat sa-mi iau inima-n dinti si sa va scriu despre o alta Romanie a tinerilor...

< Inapoi la cuprins

Stapanul Maimutelor

Editorial / Stapanul Maimutelor

Bogdan Gavrila

Acest editorial este dedicat celui mai inteligent roman al tuturor timpurilor. Este omul care a condus, vreme de cateva decenii, generatii intregi de profesori, oameni de cultura, intelectuali rasati si minti luminate.

Intelectualitatea romaneasca a vazut in Nicolae Ceausescu (caci despre el este vorba) un pionier al drepturilor omului si al echitatii sociale. Intelectualii de azi au vazut, in vremea tineretii lor, in Nicu (asa-i spuneau prietenii) un adevarat lider al acelor vremuri... vremuri de prosperitate si desfatare mentala. Si uite ca a venit anul 2006 si inca nu pot sa dau doi bani pe oamenii astia, care au reusit, mai bine de 50 de ani,
sa joace o piesa proasta de teatru - daca nu va dati seama, piesa inca se mai joaca.

Sa spui in 2006 ca Romania a avut o perioada neagra (adica rosie) din cauza unui om e imatur. Imi dau seama ca un conducator - cum era Nicu - este cel care sta in fruntea piramidei. In ciuda faptului ca avea traininguri de cizmar, ma intreb cum de a putut sa faca team building-uri cu membrii partidului, astfel incat noi sa avem o copilarie fericita, branduita cu Brifcor?

Asa cum era de banuit, Romania a fost si este condusa de o armata de nomenclaturisti, directori, profesori, ingineri si preoti. Lideri au fost si sunt destui, insa, cu parere de rau, imi vine sa spun ca sunt niste maimute, care nu fac nimic altceva decat sa se scarpine de paduchi si purici si sa tina tara in loc. Tinerii TREBUIE sa stie ca Nicolae Ceausescu a fost unul dintre cei mai mari romani, prin faptul ca i-a condus pe ceilalti. In acelasi spirit, noi, tinerii, trebuie sa condamnam maimutele din generatiile 40+ pentru ca s-au lasat mangaiate o viata intreaga de un om cu patru clase si pentru ca ne-au nenorocit sansele de a fi, de ceva timp, in marea familie europeana, de a avea un invatamant performant si o societate competitiva.

Romania de azi a evoluat. Imi place sa vad colegi cu minti deschise, dar, in acelasi timp, ies zilnic in oras cu o banana in buzunar. Maimutele pandesc din umbra. Fie ca sunt in parlament, fie ca mai paraziteaza un ultim combinat neprivatizat, fie ca isi mai cumpara din mall un nou album cu manele, ele au acelasi par pe fata si acelasi aer de primata frustrata. Si pentru ca evolutia nu se face peste noapte si nici dupa doar 15 ani, trebuie sa se stie ca paduchii vor mai sta in blanurile lor ani buni. Un fenomen interesant apare, insa, si in randul noilor romani, care ar trebui sa se nasca fara par pe fata: maimutareala se transmite genetic si exista predispozitii catre patetismul manelo-renascentist, dar si catre picatul examenelor de bacalaureat si capacitate.

O noua generatie de maimute se pregateste sa sara in copaci si sa se bucure de shaorma in parcurile tarii. De data asta, Nicu nu mai e printre noi sa le vorbeasca serios si sa-i tunda la chelie, dar e Base, cel mai marfa presedinte al Romanilor, care, fata de bunicutza Iliescu sau profu' Emil, are tot felu' de poante si e bascalios rau. La fel ca si Emil sau Ionel, Base a copilarit, studiat si gandit o viata intreaga intr-o Romanie a babuinilor. Oricat de bascalios ar fi el, ramane reprezentantul unei generatii, pe care nu pot sa o inteleg nici in ruptul capului. Orice s-ar spune in presa sau la televizor, pentru mine vor ramane niste maimutoi cu trecutul si cu fundul rosu.

Pentru cei 3 cititori ai acestei rubrici, am un indemn: evitati sa deveniti maimute! Romania are nevoie de elefanti, de lupi, de vulpi, de gaini cu oua, de girafe, de porumbei, de gheparzi, randunici si, nu in ultimul rand, de cativa lei!

TRIMITE EDITORIALUL

PRIETENILOR TAI