Identitatea culturala a fiecarui popor poate fi reflectata de miturile si legendele care l-au insotiti pe tot parcursul dezvoltarii lui. De aceea, este foarte important sa cunoastem literatura de natura populara, sa cunoastem miturile si legendele care au circulat odinioara pe aceste meleaguri.

Legenda albinei si a paianjenului

Roxana - Liceul Mihai Eminescu Călărasi

O femeie saraca avea doi copii: un baiat si o fata. Ei au plecat în lume, spre a-si câstiga cele necesare traiului. Baiatul a intrat ucenic la un tesator de pânza, iar fata cara pietre pentru zidari. În ceasul mortii, mama îsi chema copiii lânga ea. Fata a venit imediat, dar baiatul nu a vrut sa vina. Mama l-a iertat, dar dupa moartea ei, fata s-a prefacut în albina, iar baiatul în paianjen. De atunci, paianjenul traieste singur, vesnic singur, fara frate si fara surori si fara parinti. El fuge de lumina si vesnic îsi tese pânza prin locuri întunecoase, si e posomorât si suparat, iar oamenii îl urgisesc si, oriunde îl afla, îi strica pânza si pe el îl fugaresc si îl omoara. Albina, de atunci, este vesela si toata ziua zboara de pe o floare pe alta si traieste cu parintii ei, cu fratii si cu surorile ei la un loc. Oamenii o iubesc si o vad cu drag, caci ea cu toti îsi împarte ceea ce aduna si tuturor le da mierea ei.

The Legend in English:
   Once upon a time there was a woman and she had two children: a boy and a girl. They set out for the world to earn their living. The boy became an apprentice at a cloth weaver and the girl carried stons for a waller. When she felt her end was near the mother called her children by her side. The girl came immediately but the boy didn't want to. His mother forgave him but, after her death, the girl turned into a bee and the boy into a spider. The spider has lived alone ever since, without any brothers or sisters, without parents. He hides from light and forever weaves his web in dark corners. He is sad and people always tear his web and kill him. Where as the bee is happy all day long, flying from flower to flower and lives with her huge family, brothers and sisters together in a hive. Everybody loves her because she is industrions and her honey is sweet and healing and we all benefit from her work.