Identitatea culturala a fiecarui popor poate fi reflectata de miturile si legendele care l-au insotiti pe tot parcursul dezvoltarii lui. De aceea, este foarte important sa cunoastem literatura de natura populara, sa cunoastem miturile si legendele care au circulat odinioara pe aceste meleaguri.

Legenda Martisorului II

Ana Raluca Iliescu

A fost odata un om sarac. Acesta confectiona tot felul de lucruri pentru papusi: fundite, snurulete, hainute. Apoi le vindea la piata. Intr-o zi, omul vazand ca i s-au terminat materialele, a gasit prin casa doua suluri de ata alba si rosie.

Se gandea, se gandea, ce poate sa faca cu ele. Nu dupa mult timp stiu ce sa faca cu ele. Lua cele doua ate, rupse din fiecare si le impleti. Fusese foarte fascinat de ceea ce crease. Si adauga un mic tablou de care prinse snuruletul. S-a tot gandit.

-Cum sa denumesc aceasta creatie?

Stiu! Martisor, deoarece suntem in luna martie si suntem in prima zi a lunii. Aceste lucruri vor fi daruite de catre barbati, femeilor drept cadou. Si facu mai multe modele.

Asa s-a dus vestea, despre acest lucru, in toata lumea. Si oamenii sarbatoreau aceasta zi, deoarece doreau sa pastreze in memorie acea zi in care saracul a inventat acest simbol al primaverii si reinnoirii.

Si in zilele noastre se sarbatoreste prima zi de martie.

Afla mai multe despre martisor: http://www.e-scoala.ro/martie/ !