In aceasta biblioteca virtuala veti gasi diferite opere atat din literatura romana cat si din literatura universala. Momentan, biblioteca dispune doar de cateva lucrari, dar cu timpul, "rafturile" se vor umple speram chiar cu ajutorul vostru...

Ion Creanga

Povestea unui om leneș

Inapoi la Sumar

Cică era odată într-un sat un om grozav de leneș; de leneș ce era, nici îmbucătura din gură nu și-o mesteca. Și satul, văzînd că acest om nu se dă la muncă nici în ruptul capului, hotărî să-l spînzure, pentru a nu mai da pildă de lenevire și altora. Și așa, se aleg vreo doi oameni din sat și se duc la casa leneșului, îl umflă pe sus, îl pun într-un car cu boi, ca pe un butuc nesimțitor, și hai cu dînsul la locul de spînzurătoare.

Așa era pe vremea aceea.

Pe drum se întîlnesc ei cu o trăsură în care era o cucoană. Cucoana, văzînd în carul cel cu boi un om care sămăna a fi bolnav, întrebă cu milă pe cei doi țărani, zicînd:

- Oameni buni! Se vede că omul cel din car e bolnav, sărmanul, și-l duceți la vro doftoroaie undeva, să se caute.

- Ba nu, cucoană, răspunse unul dintre țărani; sa ierte cinstită fața dumneavoastră, dar aista e un leneș care nu credem să fi mai avînd păreche în lume, și-l ducem la spînzurătoare, ca să curățim satul de-un trîndav.

- Alei! oameni buni, zise cucoana, înfiorîndu-se; păcat, sărmanul, să moară ca un cîne, fărădelege! Mai bine duceți-l la moșie la mine; iacătă curtea pe costișa ceea. Eu am acolo un hambar plin cu posmagi, ia așa, pentru împrejurări grele, Doamne ferește! A mînca la posmagi și-a trăi și el pe lîngă casa mea, că doar știu că nu m-a perde Dumnezeu pentru-o bucățică de pîne. Dă, suntem datori a ne ajuta unii pe alții.

- I-auzi, măi leneșule, ce spune cucoana: că te-a pune la coteț, într-un hambr cu posmagi, zise unul dintre săteni. Iaca peste ce noroc ai dat, bată-te întunerecul să te bată, uriciunea oamenilor! Sai degrabă din car și mulțumește cucoanei, că te-a scăpat de la moarte și-ai dat peste belșug, luîndu-te sub aripa dumisale. Noi gîndeam să-ți dăm sopon și frînghie. Iar cucoana, cu bunătatea dumisale, îți dă adăpost și posmagi; să tot trăiești, să nu mai mori! Să-și puie cineva obrazul pentru unul ca tine și să te hrănească ca pe-un trîntor, mare minune-i și asta! Dar tot de noroc să se plîngă cineva. Bine-a mai zis cine-a zis că "Boii ară și caii mănîncă". Hai, dă răspuns cucoanei, ori așa, ori așa, că n-are vreme de stat la vorbă cu noi.

- Dar muieți-s posmagii? zise atunci leneșul, cu jumătate de gură, fără să se cîrnească din loc.

- Ce-a zis? întrebă cucoana pe săteni.

- Ce să zică, milostivă cucoană, răspunse unul. Ia, întreabă, că muieți-s posmagii?

- Vai de mine și de mine, zise cucoana cu mirare, încă asta n-am auzit! Da' el nu poate să și-i moaie?

- Auzi, măi leneșule: te prinzi să moi posmagii singur, ori ba?

- Ba, răspunse leneșul. Trageți mai bine tot înainte! Ce mai atîta grijă pentru astă pustie de gură!

Atunci unul dintre săteni zise cucoanei:

- Bunătatea dumneavoastră, milostivă cucoană, dar degeaba mai voiți a strica orzul pe gîște. Vedeți bine că nu-l ducem noi la spînzurătoare numai așa, de flori de cuc, să-i luăm năravul. Cum chitiți? Un sat întreg n-ar fi pus oare mînă de la mînă ca să poată face dintr-însul ceva? Dar ai pe cine ajuta? Doar lenea-i împărăteasă mare, ce-ți bați capul!

Cucoana atunci, cu toată bunăvoința ce avè, se lehămetește și de binefacere și de tot, zicînd:

- Oameni buni, faceți dar cum v-a lumina Dumnezeu!

Iar sătenii duc pe leneș la locul cuvenit și-i fac felul.

Și iaca așa au scăpat și leneșul acela de săteni, și sătenii aceia de dînsul.

Mai poftească de-acum și alți leneși în satul acela, dacă le dă mîna și-i ține cureaua.

Ș-am încălecat pe-o șea și v-am spus povestea așa.

SFÎRȘIT

Puteti copia si distribui liber lucrarile prezentate in aceasta sectiune.