Aceasta prezentare generala se adreseaza persoanelor pasionate de studiul biologiei. Prezentarea a fost realizata in scop didactic, conform programei de invatamant, prezentand anatomia si fiziologia omului precum si alte teme de interes general.

Delfinul

Lungimea maxima la mascul 2,10 m si la femela 2,71 m. Rostrul lung (10-20 cm); cu 44-60 dinti pe fiecare jumatate de maxilar, situati la distante egale, separati prin scurte intervale, încât cei superiori se îmbuca cu cei inferiori. Sunt alungiti, conici, foarte ascutiti; cei de la mijloc mai lungi. Spatele sur-negricios cu reflexe verzui, cu laturile cenusii; abdomenul albicios. Pigmentatia foarte întunecata a partii dorsale are o limita laterala în forma literei "V" foarte deschis; o banda pigmentata, mai mult sau mai putin întunecata, uneste maxilarul inferior cu insertia înotatoarelor pectorale.

Raspândit în toate marile din emisfera nordica, traind în cete mari. În Marea Neagra comuna ssp. D. d ponticus.

Specie nectonica, se hraneste predominant cu pesti pelagici (hamsie, sprot, etc.), urmarind cârdurile acestora. Mai consuma crustacei si cefalopode. Se apropie de coasta mai ales vara, în august. Împerecherea toamna. Dupa 10 luni, femela naste 1 (rar 2) pui, pe care îi îngrijeste cu atentie. Dupa 10 ani, puii sunt apti de reproducere.

Lungimea 2,25 (3) m. Rostrul de lungime medie (cca 8 cm); cu 18-22 dinti pe fiecare jumatate de maxilar. Spatele si laturile corpului negre intens. Abdomenul cu o zona mai deschisa, la mascul cenusie-alburie, la femela alba curat. Trecerea de la culoarea întunecata a partii dorsale catre cea luminoasa a partii ventrale este progresiva, fara o limitare neta. Deasupra ochilor cu o pata rotunda, cenusie.
Raspândit din Oceanul înghetat de Nord pâna în Mediterana; în nord urca si pe gura fluviilor. Specie nectonica, predominant bentofaga, care se apropie de tarm mai ales primavara. Formeaza cete mici de 6-8 indivizi; înoata cu mare viteza, urmarind navele. La apropierea furtunii sau în perioada împerecherii se arunca si face tumbe la suprafata apei. Femela naste 1-2 pui. aiesc circa 30 ani. Formeaza un grup de mamifere euteriene, adaptate complet la viata acvatica. Ele nu ies niciodata pe uscat si nu sunt în stare sa se deplaseze într-un alt mediu decât cel acvatic. Au corpul pisciform, hidrodinamic, iar între cap si trunchi nu se observa un gât diferentiat. Tegumentul este lipsit de par, cu exceptia unor portiuni ale capului si la subsuara membrelor, unde mai apar câteva fire de par. În pielea lor nu exista nici glande sudoripare, nici sebacee, ci numai doua glande mamare, în regiunea inghinala. Sub pielea golasa se afla un strat de grasime care serveste ca organ termoizolator si în acelasi timp scade greutatea specifica a animalului.

Membrele anterioare sunt transformate în lopeti înotatoare, relativ scurte si late, iar cele posterioare sunt reduse sau lipsesc. Coada musculoasa, lipsita de schelet, este mult latita dorso-ventral, formând o puternica înotatoare orizontala, bilobata.
Capul foarte mare (1/3 din lungimea totala a corpului) prezinta urechi lipsite de pavilioane, iar narile sunt plasate pe crestetul capului.

Unele specii (delfinul si casalotul) au dinti dezvoltati (Odontoceti), de tip monofiodont, cu aspect homodont, si sunt inapti pentru a mesteca hrana. La alte specii dintii lipsesc complet, dar au formatiuni cornoase crescute pe cerul gurii, omoloage crestelor palatine de la celelalte mamifere. Acestea au forma unor baghete, numite fanoane, sunt lungi si numeroase, atârnând peste mandibula. Împreuna cu limba, fanoanele formeaza un dispozitiv de filtrare, deoarece cetaceele nu mesteca hrana; în schimb au stomac foarte complicat, împartit în numeroase compartimente, cu pereti glandulari.
Cetaceele au plamâni mari (respiratie exclusiv pulmonara), iar unele specii au camere aeriene, ce comunica cu cavitatea nazala. Laringele are coarde vocale. Inima este tetracamerala; persista numai cârja aortica stânga. Hematiile sunt lipsite de nucleu. Creierul atinge maximum de complexitate - se dezvolta mult neopaliumul. Masculii au organe de acuplare, fecundatia este interna, fecundatia este interna; sunt animale vivipare, care îsi hranesc puii cu lapte secretat de glandele mamare.
Cetaceele nasc un singur pui o data pe an sau chiar la 2-3 ani (balena). Puii sunt foarte mari, din primele zile de la nastere fiind în stare sa înoate. Posibilitatea de a naste pui mari se datoreste lipsei bazinului, prin disparitia membrelor posterioare.

Ordinul Cetacea se împarte în doua subordine:
Subordinul Odontocetise caracterizeaza prin prezenta dintilor bine dezvoltati si prin lipsa fanoanelor. Dintii sunt homodonti, de forma conica, la delfin ajungând pâna la 260. Aparatul respirator comunica cu exteriorul printr-un singur orificiu nazal. Acest subordin este reprezentat prin sase familii.
Subordinul Mysticeticuprinde balenele, cele mai mari animale actuale, a caror gura, lipsita de dinti, este prevazuta cu numeroase fanoane, organe de de filtrare în timpul hranirii. Au doua orificii nazale. Misticetele sunt grupate în doua familii.

Material realizat de Tudoran Cristina