Aceasta prezentare generala se adreseaza persoanelor pasionate de studiul biologiei. Prezentarea a fost realizata in scop didactic, conform programei de invatamant, prezentand anatomia si fiziologia omului precum si alte teme de interes general.

Rasele si populatiile umane din punct de vedere genetic

Problema raselor si populatiilor apartinand speciei om (Homo sapiens sapiens) este de o deosebita importanta deoarece in acest domeniu au existat si exista numeroase aspecte controversate si chiar conceptii eronate, mai ales privind superioritatea sau inferioritatea unor rase.
Din punct de vedere genetic, trebuie mai intai subliniat ca nu exista rase umane pure, deoarece o astfel de rasa ar trebui sa fie homozigota pentru toate genele.

Toate rasele umane sunt extrem de heterozigote, deoarece consangvinizarea cu binecunoscutele ei efecte negative la om, a fost impiedicata prin uzanta, religie, legislatie, etc.

Fiecare om este, din punct de vedere genetic, un exemplar unic al speciei umane, chiar in cazul unei familii cu mai multi copii, nu exista doi copii identici.

Faptul ca intre indivizii unei populatii sau chiar ai aceleiasi familii exista deosebiri genotipice si desigur fenotipice, este ilustrat si de imposibilitatea realizarii de transplanturi de tesuturi si organe, fara masuri speciale care sa elimine fenomenul de incompatibilitate.Majoritatea oamenilor de stiinta considera ca in principal exista trei rase: negroida sau melanoderma, mongoloida sau xantoderma si caucazoida sau leucoderma.

Deosebirile dintre rasele umane afecteaza numai putine caractere (nr. mic de gene) cum sunt: culoarea pielii, culoarea si tipul parului, morfologia in mare a fetei, etc., dupa cum se observa si din imaginile din partea stanga. De pilda, in ce priveste culoarea pielii ea este determinata de cel putin 4 perechi de gene care determina o mare variatie a culorii, nu numai intre rase ci si in interiorul rasei.Rasele actuale apartin unei singure specii si anume omului modern. Probabil la sfarsitul pleistocenului, acum 10000-25000 de ani, rasele umane mai importante erau deja aparute.

Rasele umane sunt foarte eterogene, ingloband pupulatii diferite din punct de vedere lingvistic, economic, cultural, geografic, religios, etc. si ca urmare, nu exista nici un temei stiintific pentru a atribui anumite particularitati culturale si intelectuale ale unei populatii, unor cauze de ordin genetic.

Genetica demonstreaza astfel ca rasismul nu are nici o baza stiintifica si ca toate populatiile si rasele umane au potentialitati ereditare identice de dezvoltare intelectuala.