Proiect: "Ora de chimie online" - Obiectiv: Descrierea unei ore de chimie online - Locul actiunii: Undeva pe web. - Informatiile publicate sunt gratuite pentru toti cei care sunt dornici sa invete sau sa-si consolideze cunostiintele de chimie. De asemenea, pe baza informatiilor prezentate aici, se pot crea referate si lucrari didactice, utile elevilor.

Despre detergenti

Unele substante care contin īn molecule o grupare polara, diferita de gruparea carboxil, fixata la catena unei hidrocarburi, manifesta proprietati analoge sapunurilor si se numesc detergenti (de la latinescul detergere, spalare).
Īn vopsitoria textila se utilizeaza ca agenti de udare si emulgatori la pregatirea fibrelor pentru colorare saruri ale acizilor sulfooleic si sulforicinoleic. Astfel de agenti de spalare se numesc detergenti. Denumirea lor mai corecta ar fi de agenti de activitate superficiala si sunt de trei feluri: anionici, cationici si neionici.
Detergentii anionici contin gruparea polara SO si se utilizeaza īn solutii acide sau īn apa dura, deoarece sulfonatii de calciu si magneziu formati sunt solubili īn apa. Un exemplu de detergent anionic este sarea de sodiu a acidului etensulfonic, CH2 = CH- SO3Na. Astfel de acizi sulfonici se numesc mersoli si sarurile lor de sodiu mersolati.
Spre deosebire de sapunuri si de detergentii anionici care contin o grupare polara anionica, īn detergentii cationici se afla catene lungi cu grupari cuaternare de amoniu, īncarcate cu sarcini electronice pozitive ca, de exemplu, zephirolul:
CH3 R - N+ - CH3 Cl-CH2 - C6H5

Si fixanolul:

R - N+ Cl-

Detergentii cationici se numesc si sapunuri inverse sau agenti cation-activi. Astfel de sapunuri sunt dezinfectante foarte puternice, deoarece floculeaza proteinele (electronegativitate) din microbi.
Detergentii neionici contin o grupare polara neionica, alcatuita din mai multi atomi de oxigen eterici si un hidroxil alcoolic marginal. De exemplu:
R - O - (CH2 - CH2 - O)x - … - CH2 - CH2 - OH
Īn care x 10.