TARTINE CU PATE DE FICAT

Franzela, pateu de ficat, masline, gogosari, maioneza, smintina groasa, rosii mici.

Feliile de franzela se ung cu pateul de ficat si se decoreaza cu masline taiate in forma de stea si cu raze subtiri din gogosari.La pateu se poate adauga maioneza in parti egale si, facultativ, se pune si o lingura cu smintina groasa.Se aplica pasta pe feliile de franzela si se decoreaza la fel.Cu aceasta compozitie se pot umple rosii mici.Se taie cite un capac fiecarei rosii in partea coditei si se scoate mijlocul cu lingurita.Pasta de ficat cu maioneza se pune in cornet impermeabil cu sprit crestat la capat, ca cel pentru ornat cu frisca.Se introduce spritul in rosie si, printr-o singura apasare, aceasta se umple; deasupra se termina cu o rozeta foarte decorativa.Se servesc ca aperitiv.