LICHIOR DE LAMIIE

1 l alcool, 1 kg zahar, 4 portocale mari (cca 1 kg), 1 l lapte nefiert.

Intr-o damigeana de 3 l se pun coaja rasa de lamiie si portocala (numai de la suprafata fructelor) si alcoolul; damigeana se astupa si se lasa in bucatarie 8 zile.Zaharul si apa se fierb citeva clocote.Dupa ce s-a racit, siropul se toarna peste alcoolul cu cojile, se agita bine, se lasa sa stea inca 3-4 zile, apoi se filtreaza, ca si lichiorul de portocale.Se poate consuma imediat; cu cit se pastreaza mai mult, cu atit este mai bun.