SIROP CU ALCOOL PENTRU DIFERITE FRUCTE

1 l alcool de 70-87 grade, 300-360 ml apa, 4-5 kg fructe de sezon de un singur fel sau amestecate, vanilie, esenta de migdale.

Zaharul se amesteca cu apa, pe foc, pina cind se dizolva;siropul se lasa sa fiarba in clocote.Dupa ce s-a racit, se pune in borcan de 5 l, prevazut cu capac care se insurubeaza, adaugind si 1/2 baton de vanilie, despicat pe lungime sau 2 plicuri cu zahar vanilat si, facultativ, 4-5 picaturi de esenta de migdale.Fructele , bine spalate si scurse in strecuratoare, se adauga treptat, pe masura ce se coc diferite varietati, din primavara pina in toamna, daca siropul se face asortat, insa numai fructe bine coapte, tari; cele mai curatate de coaja si taiate in bucati de marime potrivita (simburii nu se scot la visine, cirese,prune, ci numai la caise, piersici).Lichiorul se poate servi filtrat sau impreuna cu fructele, in pahare de coniac.