SIROP DIN PORUMBE

Pentru fiecare kg de porumbe, 1 kg zahar.

Porumbele sintfructele unui arbust care creste prin finete sau la margini de cringuri.Cind sint coapte, au culoare neagra-violacee si marimea unei visine mici; contin mult tanin, de aceea sint foarte astringente.Porumbele coapte se spala de praf, se pun intr-o oala smaltuita cu apa rece (sa depaseasca nivelul lor cu cca 7-8 cm) si se lasa sa fiarba 30-40 minute, pina cind le plesneste bine coaja.Apoi oala se ia de pe foc, lasind-o acoperita , la rece, 48 ore.Sucul se strecoara prin strecuratoare, pe care s-a asezat un tifon dublu, udat si bine stors (astfel va trece sucul mai repede), presind fructele bine cu mina.Sucul obtinut va fi tulbure, dar imediat ce va fierbe impreuna cu zaharul se va limpezi si va capata o culoare foarte frumoasa, rubinie si aroma placuta, fara sa mai fie deloc astringent.Zahar se pune dupa una din variantele aratate la siropul de zmeura.