SIROP DE ZMEURA (II)

1 kg zmeura la fiecare 1 kg de zahar,un pachet sare de lamiie la 4-5 l sirop.

Zmeura se culege in pungi de plastic sau in galeti, deoarece este foarte fragila si isi pierde repede sucul.Se pune intr-un borcan de marime potrivita, zdrobind-o bine cu mina.Borcanul se leaga la gura cu un servet din tifon, ca sa nu intre musculite de fermentatie.Se lasa 2-3 zile sa fermenteze ca sa aiba aciditate proprie si sa-si lase mai bine sucul, amestecind-o o data pe zi, ca sa nu prinda mucegai.Sucul de zmeura se poate inmulti cu apa, adaugind-o chiar de la inceput, in borcan, odata cu zmeura si vor fermenta impreuna; se pune pentru fiecare litru de zmeura 1 1/2 l apa.Sucul se stoarce printr-un saculet din tifon dublu sau triplu, udat cu apa si stors.Se pune cca 1 l zmeura cu suc in saculetul asezat deasupra unui vas smaltuit, presindu-se cu mina, pina cind ramin numai semintele bine stoarse.Astfel se procedeaza, pina cind se termina intreaga cantitate.Sucul rezultat se pune, din nou, in borcanul spalat si se lasa pina a doua zi nemiscat, ca sa se depuna suspensiile si sa se limpezeasca; apoi, se scurge cu atentie, ca sa nu se rascoleasca drojdia.Se poate fierbe si nelimpezit, imediat ce a fost stors; atunci, se va depune putina drojdie la fundul fiecarei sticle.La sucul obtinut se adauga zahar; la un litru se pune 1 kg zahar.Toata cantitatea de suc cu zaharul respectiv se pune intr-un vas smaltuit (oala, lighean, cratita), avind un volum inca odata cit capacitatea sucului, deoarece cind fierbe, sucul face multa spuma si, daca vasul este mic, poate sa dea in foc.Siropul se poate fierbe cu 1 1/2 kg zahar pentru fiecare litru de suc, la foc (ca sa nu dea in foc), amestecind mereu si si fiind supravegheat mereu (pina dispare spuma rezultata prin fermentare si se distrug fermentii);astfel, se poate turna si rece in sticle, fara riscul de a mai fermenta sau mucegai.Se astupa numai cu dopuri noi care n-au fost folosite la vinuri sau cu celofan, ca sa nu intre praful sau musculitele.La fel se poate proceda , daca se pune cite o aspirina si numai 1 kg zahar pentru fiecare l de suc.Sucul se fierbe cu aspirina si zaharul pina cind dispare spuma.Siropul se poate turna caldut sau rece in sticle (care se astupa simplu cu celofan), fara riscul de a fermenta sau mucegai.Astfel se poate proceda cu toate siropurile si din alte alte fructe, pentru a nu fi nevoie de sterilizare si pentru a reduce zaharul la 1 kg pentru 1 l lichid.