SIROP DE MURE SAU DE COACAZE ROSII DE PADURE (MERISOARE)

Mure bine coapte sau coacaze, 1 kg zahar pentru fiecare litru de suc .

Murele bine coapte (negre) sau coacazele, se spala de praf, la un jet de apa.Se pun intr-o oala smaltuita cu apa rece (sa depaseasca nivelul lor cu cca 7-8 cm) si se lasa sa fiarba 30-40 minute.Apoi oala se ia de pe foc, lasind-o acoperita la rece, 48 ore.Sucul se strecoara prin strecuratoare, pe care s-a asezat un tifon dublu, udat si bine stors (astfel va trece sucul mai repede), presind fructele bine cu mina.Zahar se pune 1 kg pentru fiecare litru de suc realizat.