SUC DE FRUCTE CU ALCOOL

Fructe zemoase:zmeura, afine, fragute, cirese amare, visine, coacaze negre, rosii si albe, caise, piersici,alcool, rachiu sau tuica tare.

Fructele mai zemoase ca: zmeura, afine, fragute, cirese amare, visine, coacaze negre, rosii si albe, caise, piersici etc. se trec prin masina de suc.Sucul, obtinut din una sau mai multe fructe combinate dupa gust, se amesteca cu alcool, rachiu alb sau tuica tare (dublu fiarta), calculind ca produsul rezultat sa aiba peste 25 grade alcool, ca sa nu mai fermenteze.Se lasa in damigeana 2-3 zile sa se aseze si sa se limpezeasca, apoi se trage in sticle care se vor astupa ermetic.Selasa in camara si se folosesc la prepararea diferitelor bauturi, lichioruri, adaugindu-se zahar dupa gust.