VIN DE COACAZE ROSII

1 l suc de coacaze, 2 l apa, 1 kg zahar, o lamiie mare.

Coacazele se spala bine de praf, se rup de ciorchini si se trec prin masina de suc. Zaharul se dizolva in apa, apoi se pune zeama de lamiie; siropul se fierbe 10 min., ca sa se transforme in zaharuri mai simple care vor fermenta mai repede. Dupa ce s-a racit, se amesteca cu sucul de coacaze, apoi se toarna in damigene care se vor astupa cu dop de fermentatie. Dupa 4-6 saptamini, vinul se trage in sticle care, apoi se astupa cu dopuri si se pastreaza intr-un loc racoros.