COMPOT DIETETIC DE PRUNE, COARNE, CIRESE SAU VISINE

Prune,coarne,cirese sau visine, cite 100 g zahar pentru fiecare kg de fructe.

Fructele, curatate de codite si de simburi (prunele), se pun intr-un lighean, se presara cu foarte putin zahar (50-100g la 1 kg fructe), se amesteca si selasa cca 3 ore (nu mai mult, altfel incepe fermentarea).Apoi, se pun in borcane pina sus la gura acestora (chiar presate) si siropul se toarna peste ele , fara a mai adauga apa.Borcanele se leaga si, se sterilizeaza 30 minute.Fructele vor lasa suficient lichid, incit vor fi complet acoperite de sirop deoarece la fiert, isi lasa sucul si scad in borcan.