COMPOT DIN PIERSICI, CAISE, PERE

4-5 kg fructe (de un singur fel sau amestecate), 1 kg zahar, 3 l apa, vanilie.

Fructele curatate de coaja si de simburi si taiate in jumatati sau sferturi (perele) se asaza suprapuse, in borcane, cu partea bombata in sus.Siropul rece se toarna peste ele, cit sa le cuprinda, pina la 2-3 cm sub gura borcanelor, ca sa ramina loc sa se dilate lichidul la fiert.Borcanele se leaga si, apoi, se sterilizeaza. Daca piersicile si caisele, mai tari, se pun intregi, sint necesare borcane mai mari, deoarece ramine mult spatiu gol intre ele.Se pot opari in sirop clocotit , un minut, ca sa intre mai bine in borcane.In restse procedeaza ca mai sus.