CONSERVE DE PRUNE, CIRESE SAU VISINE, PENTRU PLACINTA

Prune brumarii de toama, cirese sau visine, zahar (100 g la 1 kg fructe) .

Prunele brumarii de toamna, ciresele sau visinele se curata de simburi.Prunele se rup in jumatati, ciresele sau visinele, la fel (sau simburii se scot cu cleste special) si se presara cu zahar (100 g la 1 kg fructe).Se pun fructele intr-un lighean, se presara cu foarte putin zahar.Cind se fierb pentru sterilizare, fructele vor lasa suficient suc, cit sa le cuprinda, cala compot.Vor scadea foarte mult in borcane, de aceea acestea se umplu pina sus (fructele chiar se preseaza putin).Fructele se vor folosi numai pentru placinta cu spuma, cu crema de smintina, pentru galuste etc.Siropul se foloseste separat, indulcit dupa gust.Daca se conserva de pe un an pe altul, siropul scade complet si fructele se stafidesc; in acest caz, se vor folosi si la checuri , sau bomboane, sau se vor consuma ca atare.