DULCEATA DE CAPSUNE

1 kg capsune, 1 kg zahar, 1/2 l apa, 30-50 ml zeama de lamiie sau 100 g glucoza, vanilie, rom.

Capsunele curatate de codite se tin in apa de var 30 minute, apoi se limpezesc in strecuratoare la un jet de apa.Se pun in siropul bine legat, ca pentru dulceata de struguri si se fierb, pina cind se leaga din nou siropul.Inainte de a se lua de pe foc, se pune zaharul vanilat si o lingura cu rom.Se fierb pina cind se leaga din nou siropul si capsunile plutesc in el pina la fundul cratitei (cind se ia de pe foc).Se face proba, daca siropul este legat si, daca este gata, cratita se ia de pe foc si se aduna spuma.Dulceata se lasa sa se raceasca acoperita si apoi se pune in borcane.