DULCEATA DE PIERSICI

1 kg piersici, cintarite dupa ce au fost curatate de coaja si simburi, 1 kgzahar, 1/2 l apa, 30 ml zeama de lamiie sau 100 g glucoza, vanilie.

Se aleg piersici coapte, dar tari,care se desprind usor de pe simbure.Se curata de coaja cit mai subtire, cu cutitul inoxidabil (fara sa se opareasca in apa fierbinte ), se tin ia apa de var ca si caisele, 30 minute, apoi se limpezesc bine si se taie in jumatati sau in sferturi (daca sint mari).Se adauga zeama de lamiie sau glucoza, o cuisoara, 2-3 bucatele de scortisoara sau 2-3 cm dintr-un baton de vanilie si se trec la foc mijlociu.Se fierb pina cind se leaga din nou siropul si piersicile plutesc in el pina la fundul cratitei (cind se ia de pe foc).Se face proba, daca siropul este legat si, daca este gata, cratita se ia de pe foc si se aduna spuma.Dulceata se lasa sa se raceasca acoperita si apoi se pune in borcane.