MARMELADA DE CAISE

10 kg caise, 5 kg zahar.

Caisele bine coapte se curata de coaja si de simburi, neoparite (numai cu cutitul inoxidabil), pentru a obtine o marmelada fina, in culoare naturala. Caisele se pot lasa si necuratate de coaja, insa la fiert li se va inchide mult culoarea. Dupa ce s-au curatat, se cintaresc. Din 10 kg curatate de simburi, vor ramine 8 kg, iar curatate si de coaja, 7 kg. Daca se doreste sa se obtina si lichior si sa fiarba mai repede marmelada cu suc mai putin, caisele curatate se pun intr-un lighean de plastic sau emailat, si se presara cu 100 g zahar pentru fiecare kg curatat; se amesteca cu o lingurita usor. Se lasa rece pina a doua zi, ca zaharul prin topire sa extraga o parte din suc, pentru a nu necesita 2-3 ore in plus la fiert, pina cind scade. Se pun, apoi, caisele intr-o strecuratoare cu gauri mari, ca sa se scurga bine zeama. Se cintareste bine zeama si se scade din cantitatea de caise. Din 7 kg caise curatate, se vor obtine circa 2 l suc, pulpa ramasa va fi de 5 kg. Pulpa se trece prin masina de tocat sau prin alt preparat de obtinut piure de fructe, ca sa fiarba mai repede. Se pune intr-o cratita sau lighean smaltuit cu un volum de doua ori mai mare decit cantitatea fructelor, amestecind din cind in cind. Dupa circa o ora, cind incepe sa fiarba in clocote, se pune zaharul, amestecind bine pina cind se topeste si, dupa circa o ora, cind incepe sa dea din nou in clocot, se fierbe inca 30 minute. Lichidul se leaga cu zaharul ca siropul din dulceata; daca se pune o picatura pe marginea farfuriei, aceasta ramine rotunda ca o margea, nu curge. Se ia de pe foc lasind-o sa se raceasca pina a doua zi. Borcanele se leaga cu celofan apoi se duc in camara. Dupa 2-3 saptamini, marmelada pregatita dupa acest procedeu pastreaza culoarea naturala, gustul si aroma specifice caiselor.