ARDEI GRASI (GOGOSARI) UMPLUTI CU VARZA ALBA

Circa 1 sau 1,5 kg ardei grasi mai mici (20-25 bucati la 1 kg) sau gogosari, cca. 2 kg varza curatata, taiata, cca. 1/2 kg morcovi si radacina de telina (curatati si apoi cintariti), 600 ml apa, 400 ml otet, sare, zahar, piper, 150 g hrean.

Ardeilor li se taie un capac. Se scot semintele si cotoarele. Varza se taie ca fideaua; morcovii si telina, se rad prin razatoarea cu gauri mari. Se pun toate intr-un lighean smaltuit sau din plastic, se presara cu 15 g sare pentru fiecare kg varza. Se umplu ardeii sau gogosarii cit mai indesat, asezindu-i in borcan, unul linga altul, in rinduri suprapuse, fara sa se preseze prea mult, apoi se toarna lichidul. Se calculeaza ca lichidul sa fie circa 1/3 din volumul borcanului (borcanelor), iar proportia de apa si otet 60 %, respectiv 40 %. Pentru 1 l de lichid, se pun 10 g zahar, 10 g sare si pt. 2-3 l lichid, o frunza de telina, 1-2 foi de dafin, 10-20 boabe piper sau macinat, cimbru, marar si circa 100 g hrean. Daca lichidul nu este suficient, se prepara, cit apreciem ca ar fi nevoie, adaugind numai apa cu otet in proportiile aratate; se fierbe citeva minute cu aceleasi arome si, apoi, se toarna strecurat in borcan pina la gitul acestuia. Borcanul se leaga imediat cu celofan si se duce in camara.