FRISCA CU GELATINA PENTRU ORNAT

250 g frisca, un albus mare, 50 g zahar tos, 10 ml rom, un pachetel cu zahar vanilat, 40 ml apa, 2 foi sau 6 g granule de gelatina.

Modul de preparare este acelasi ca si in reteta precedenta, cu sau fara albus.Este de preferat sa se prepare cu albus, intrucit isi dubleaza volumul si se evita granularea.Frisca va fi moale, ca o frisca batuta tare, asa cum este partea de deasupra a acesteia (fara zer), nu se va inchega mai mult, astfel ca se va putea folosi la ornat oricind, isi va pastra bine forma si nu va lasa zer in preparat.Daca se procura spuma batuta, frisca se pastreaza la frigider, pina cind se amesteca cu albusul batut spuma, urmind acelasi procedeu cu gelatina.Frisca cu gelatina pentru ornat se pune intr-un cornet cu sprit crestat la virf si cu ea se va orna orice preparat, dupa indicatiile din retete:savarine, torturi, rulouri etc.Aceasta frisca moale se va folosi numai pentru ornat deasupra, unde trebuie sa-si mentina forma, sau pentru umplut rulouri din aluat frantuzesc, in care nu va fi presata de greutatea foilor.Preparatul care urmeaza sa fie ornat se tine neaparat in frigider, cca 2 ore, ca sa fie rece.Daca se lasa la temperatura bucatariei , gelatina din frisca, incontact cu preparatul mai cald, se va muia imediat si isi va pierde forma (se va lasa).