CREMA DE LAMIIE PENTRU FOI

200-250 g unt, 300 ml lapte, 50 g faina, calciu gris, zeamil sau amidon, 200 g zahar, un pachetel cu zahar vanilat, o lamiie mare.

Faina (amidonnul, zeamilul, calciu gris) se dilueaza cu 150 ml lapte, adaugat cite putin la inceput, frecind bine cu dosul lingurii pe marginea vasului, ca sa nu se formeze cocoloase.Restul de lapte cu zaharul si coaja rasa de lamiie (numai de la suprafata fructului) se pun intr-o olita de 1 l sa fiarba (dar nu direct pe flacara).Cind da primul clocot, se adauga laptele frecat cu faina (dupa ce s-a mai amestecat o data, ca sa se omogenizeze) in suvoi subtire, amestecind incontinuu cu telul, ca sa nu se formeze cocoloase;daca s-au format, compozitia se amesteca pina cind se desfac toate si se lasa sa fiarba 2-3 clocote.Dupa aceea , se ia de pe foc, se adauga 50 ml zeama de lamiie si zaharul vanilat, se amesteca bine si, apoi, se raceste pe un vas cu apa rece, pina cind compozitia ajunge la temperatura degetului.Se pune, apoi, untul moale, cum s-a aratat in reteta precedenta.Crema trebuie sa fie mai moale, ca sa se fragezeasca foile.Crema se intrebuinteaza pentru foi cu amoniac, foi cu miere etc., coapte separat inainte; foile se suprapun cu crema, lasindu-le pina a doua zi, ca sa se fragezeasca, apoi se taie in dreptunghiuri.