CREMA DE UNT CU MARMELADA

200 g unt, 400 g marmelada (de caise, coarne, coacaze, zmeura, macese etc.)

Intr-un castron, untul se freaca pina cind se moaie, apoi se adauga cite o lingura de marmelada, amestecind de fiecare data, pina cind se incorporeaza bine. Daca nu se omogenizeaza compozitia, castronul se pune putin in apa fierbinte, avind grija sa nu se topeasca untul; la caldura castronului, prin frecare, untul se va incalzi, si se va amesteca bine cu marmelada.Se poate adauga zahar dupa gust, iar pentru aroma, un pachetel cu zahar vanilat.Crema se poate folosi pentru orice blat de tort cu foile siropate, pentru rulade stropite cu rom si apa, arlechin, foi cu miere etc.