GLAZURA ALBA

Un albus , 150-200 g zahar, 15 ml zeama de lamiie.

Albusul se bate spuma cu furculita sau cu un tel mic; se adauga zaharul si zeama de lamiie, cu care se freaca numai circular, pina cind se topeste zaharul si se moaie albusul, ca o smintina groasa care curge putin.Aceasta glazura se foloseste pentru fursecurile care au fost deja coapte:islere, rondele din aluat fraged, indiene, ciuperci din indiene.Glazura se aplica cu lama cutituluideasupra lor, in strat subtire, apoi se lasa sa se usuce, fara sa se introduca in cuptor, ca sa ramina glazura alba.Rondelele din aluat fraged se pot coace pe jumatate, apoi se ung repede cu glazura cu ajutorul pensulei si se introduc in cuptor unde se lasa pina ce se rumeneste putin glazura, capatind un gust de zahar caramelizat si culoare roz; dupa ce s-au racit, se lipesc cite doua cu marmelada. Cind este nevoie de o glazura alba, putin mai consistenta, care sa se puna in strat mai gros, dupa ce albusul s-a batut spuma, se adauga zaharul si zeama de lamiie si spuma se bate in continuare 5-6 minute, pe un vas cu apa clocotita ca albusul sa se infierbinte.Glasarea se va face cu lama unui cutit inoxidabil, intr-un strat subtire de 3 5 mm sau mai gros, pina la 2 cm.Pe glazura se pot face diferite decoruri cu furculita intoarsa sau cu virful linguritei cu care se scot ciocuri mai dese sau mai mari si bomboane mici colorate, ciocolata granule sau rasa prin razatoare direct peste prajitura, nuci tocate mai mare, rahat colorat taiat in forma de chibrit etc.Se lasa la rece sa se usuce pina a doua zi.Glazura subtire se va usca bine; daca este mai groasa, va ramine ca o crema bine inchegata.