CIRNATI PRAJITI

Cirnati,untdelemn sau grasime de porc.

Cirnatul proaspat sau afumat se pune intr-o cratita sau tigaie potrivita cu marimea lui(nu mai mare), in care se toarna apa fierbinte cit sa-l cuprinda.Se fierbe acoperit, la foc mic, pina cind scade apa la jumatate;apoi se intoarce pe partea cealalta si se lasa sa fiarba pina scade complet apa , circa 30 minute, in totl.Cind apa a scazut si cirnatul a lasat putina grasime, se mai adauga untdelemn sau grasime de porc, ca sa fie unsa bine cratita.Cirnatul se lasa sa se rumeneasca, intorcindu-se pe toate partile, supraveghind sa nu se arda grasimea (apa nu se mai pune).Fript in acest fel, va fi foarte gustos si suculent.Cirnatii se servesc calzi sau reci, ca si chiftelele.