FRIPTURA DE MIEL LA CUPTOR

Carne de miel,piper,boia dulce de ardei,untdelemn sau untura de porc,sare ,3-4 catei de usturoi,cartofi,salata verde,ceapa.

Pentru friptura partea cea mai buna este piciorul din spate pina la rinichi.Carnea, neudata se pirleste la flacara, ca sa se arda firele de par.Osul se sparge cu satirul in 2-3 locuri, ca sa se poata arde carnea in bucati, cind este fripta.Carnea de miel scade mult la fript; cu osul isi va pastra mai bine forma .Bucata de carne se asaza intr-o tava sau cratita potrivita cu marimea ei pentru a nu ramine loc lber in jur (altfel se va arde sosul) , se presara cu un virf de cutit de piper si un virf de cutit de boia dulce de ardei (care se intinde cu mina la suprafata), ca sa se rumeneasca frumos, apoi se unge bine cu untura de porc sau cu untdelemn.Tava se introduce in cuptrul bine incins, unde se lasa circa 20 minute , pina cind se rumeneste putin; apoi se presara cu putina sare fina si in cratita se adauga 3-4 linguri de apa .Din cind in cind, carnea se intoarce, ca sa se rumeneasca uniform, stropindu-se de fiecare data cu sosul din tava , care se completeaza cu apa cit este necesar ca sa nu se arda.Dupa ce s-a rumenit putin, carnea se acopera , ca sa ramina mai suculenta.Se frige in circa 1 1/2 ora .Cind este gata , se pun in sos 3-4 catei de usturoi, taiati in felii si cu acest sos se stropeste bine friptura; astfel, usturoiul aromeaza mai intens.Se serveste cu salata de cartofi preparata cu ceapa , cu salata verde, cu cartofi prajiti etc.Cartofii se pot praji chiar in grasimea in care s-a fript carnea.