BUDINCA CU MERE SAU CU ALTE FRUCTE

6 oua mari, 150 g faina, 150 g zahar, 150 g unt, 1/2 kg mere,cirese,visine, caise sau piersici (zmeura, capsunele,strugurii sint prea zemoase), 20 ml rom, 30 g gris sau pesmet, zahar vanilat.

Merele, curatate de coaja, se rad prin razatoarea cu gauri mari; visinele si ciresele se rup in jumatati si se curata de simburi; caisele si piersicile, necuratate, se taie in felii de 2 cm grosime; prunele se rup in jumatati.Fructele se presara cu grisul sau pesmetulsi se amesteca bine, imediat ce au fost pregatite, ca acesta sa le absoarba lichidul.Zahar nu se pune peste ele caci prin topirea lui, extrage zeama de fructe.Albusurile se bat spuma , se adauga tot zaharul tos, apoi toate galbenusurile si untul topit , dar rece.Se amesteca de 4-5 ori, prin rasturnare cu telul, se pune toata faina si zaharul vanilat si se amesteca usor, tot prin rasturnare cu telul, de 9-10 ori, ca sa se incorporeze faina.Se desarta jumatate din compozitie in forma tapetata, se presara repede fructele (fara zahar) si peste fructe, se pune restul compozitiei si se niveleaza.Cratita se introduce in cuptorul incalzit cu 30 minute inainte la foc mijlociu, unde se lasa cca 40-50 minute.Nu se deschide cuptorul 20 minute; dupa aceea, se mai poate reduce focul, daca cuptorul rumeneste prea tare.Cind budinca este gata, se trece cutitul pe marginea ei, se pune platoul deasupra si se rastoarna.Se pudreaza cu zahar si se serveste calda sau rece.