BUDINCA CU SOS ALB SI BRINZA

100 g unt, margarina sau untdelemn, 100 g faina, 1/2 l lapte, 150 g brinza telemea sau jumatate telemea si jumatate brinza de burduf, sau cascaval, 4 oua mari sau 5 oua mijlocii, sare.

Faina si grasimea se pun intr-un lighean smaltuit de 3 l (in el se va pregati compozitia pina la sfirsit); se infierbinta, un minut, ca sa se omogenizeze cu grasimea, fara sa se rumeneasca, apoi se sting cu laptele fierbinte, adaugat in 2-3 rinduri, amestecind bine de fiecare data, pina se desfac toate cocoloasele formate.Se ia de pe foc si, cind sosul este aproape rece, se pun galbenusurile si brinza rasa.Daca brinza nu a fost suficient de sarata, compozitia se sareaza inainte de a pune albusurile, amestecindu-se bine.Albusurile se bat spuma; se mai poate pune un albus daca a ramas de la alte preparate.Cind albusul este tare si omogen, ca o zapada, se desarta peste compozitie; se curata tot albusul de pe vas cu lopatica de plastic si numai dupa aceea se amesteca usor, cu telul in forma de para (nu cu lingura), prin miscari de sus in jos.Compozitia se pune intr-o cratita de 2 l, unsa abundent cu margarina solida si tapetata cu pesmet sau faina care, apoi, se introduce in cuptorul bine incins dinainte , unde se lasa 30-40 minute, pina cind budinca se rumeneste frumos.Nu se deschide cuptorul 20 minute. Cind se scoate din cuptor, se trece cu cutitul pe margine, ca budinca sa se desprinda daca s-a lipit, apoi se pune farfuria de servit deasupra ei si se rastoarna.