BUDINCA DE CARTOFI CU FRANZELA

300 g cartofi, 100 g franzela, 200 ml lapte, 300 g brinza de vaci sau 250 g brinza telemea desarata putin, 100 g unt sau margarina, 200 ml smintina, 50 g faina, 4 oua mari, marar.

Cartofii, curatati de coaja si apoi cintariti, se taie in jumatati si se fierb ia apa clocotita cu putina sare, sau se fierb in coaja, se curata si apoi se cintaresc; se zdrobesc bine cu furculita sau cu strivitorul, cit sint fierbinti.Franzela se inmoaie in tot laptele, pina cind il absoarbe.Dupa ce cartofii s-au racit, se adauga franzela nestoarsa, galbenusurile, untul moale, smintina, faina, mararul taiat marunt, brinza de vaci maruntita sau telemea rasa si se amesteca bine; daca nu s-a pus brinza telemea,se pune o lingurita de sare fina.Albusurile batute cu spuma, se adauga in compozitie, se amesteca usor cu telul in forma de para, prin rasturnare de jos insus.Compozitia se desarta intr-o cratita de 2 l, unsa bine cu margarina solida si tapetata bine cu pesmet sau faina.Se coace ca si budinca cu sos alb si brinza si se serveste la fel.