BUDINCA DE CIUPERCI CU SOS ALB

100 g faina, 100 g unt, margarina sau untdelemn, 250 ml lapte, 250 g ciuperci (orice varietate), 100 g brinza telemea, cascaval sau parmezan, 4 oua mari sau 5 mijlocii, marar, patrunjel, sare, un virf de cutit piper.

Ciupercile, bine spalate si stoarse putin, se trec prin masina de tocat.Intr-un castron de 3 l asezat pe foc, se pun untul si faina care se amesteca sa se infierbinte , un minut fara sa se coloreze; apoi, se stinge cu laptele fierbinte adaugat treptat, amestecind bine, ca sa nu se formeze cocoloase.Castronul se ia de pe foc, se pun imediat ciupercile, impreuna cu zeama care au lasat-o (cind au fost trecute prin masina de tocat), frunzele de marar si patrunjel taiate marunt si piperul.Cind sosul este aproape rece, se adauga galbenusurile si brinza rasa care si sareaza.Albusurile batute spuma se amesteca usor cu compozitia, numai prin rasturnare, cu telul si apoi se desarta intr-o cratita de 2 l, pregatita dinainte.Se coace 40-50 minute in tava cu apa fierbinte,introdusa din timp in cuptorul bine incalzit.Se serveste presarata cu parmezan sau cascaval.