BUDINCA DE CORNURI

6-7 cornuri mici (230-250), 1/2 l lapte, 200 ml smintina, 4 oua, 100 g zahar tos, o lingura gem de caise, o lingurita cu virf gem din coji de portocale, coaja de lamiie, un pachetel cu zahar vanilat, 100 g unt, 1/2 lingurita sare.

Se unge cu margarina solida si se tapeteaza cu faina sau pesmet o cratita de 2 l.Cornurile se taie in felii de 1 cm grosime care, apoi, se pun intr-un castron si se stropesc cu tot laptele rece; se lasa cca 1/2 ora, pina cind absorb tot laptele si se inmoaie.Dupa aceea se amesteca cu furculita, fara sa se zdrobeasca de tot si se adauga untul moale sau topit (dar rece) , gemul, smintina, galbenusurile, sarea, , coaja de lamiie, zaharul vanilat si se amesteca putin cu furculita, prin rasturnare.Albusurile se bat spuma, se adauga tot zaharul tos si romul si apoi spuma se bate, in continuare, pina cind se intareste din nou; se desarta peste compozitie si se amesteca usor cu telul, prin rasturnare,pina cind se incorporeaza, dar nu prea mult.Se desarta in forma care, apoi se introduce in cuptorul bine incalzit, la foc mijlociu.Se coace cca 30 minute; nu se deschide cuptorul 20 minute.Dupa ce budinca s-a copt, se trece cu cutitul pe marginea ei, se pune platoul deasupra, se rastoarna si apoi se pudreaza cu zahar.Se serveste calda sau rece, simpla, sau cu sirop de zmeura , sodou de vin sau de fructe acrisoare, sos de vin etc.