BUDINCA DE FRANZELA CU BRINZA DE VACI

150 g franzela curatata de coaja, 300 ml lapte, 50 g faina , 100 g unt, 250-300 g brinza de vaci, 5 oua, 1/2 lingurita sare, 150 g zahar tos, 30 ml rom, 50 g stafide, vanilie, o lingura marmelada caise,o lingurita gem de coji de portocale, pesmet.

Franzela, taiata in felii de 1 cm grosime, se inmoaie in tot laptele rece pina cind il absoarbe; apoi, se adauga galbenusurile, brinza de vaci maruntita bine cu furculita, stafidele care au fost muiate 30 minute cu o lingura de rom, untul topit, faina, gemul de caise si coji de portocale, sarea, vanilia si se amesteca toate bine pina cind se omogenizeaza.Albusurile se bat spuma, apoi se pune tot zaharul tos si restul de rom si spuma se bate pina cind se intareste din nou.Se amesteca usor cu telul compozitia numai prin rasturnare, si apoi se desarta intr-o cratita de 2 1/2 l, unsa bine cu margarina solida si tapetata cu faina si pesmet.Se coace ca si precedentele, cca 30-40 minute, la foc mijlociu.Nu se deschide cuptorul 20 minute.Se serveste fierbinte, fiind cu brinza, simpla, pudrata cu zahar, sau sosuri dulci.