BUDINCA DE SPANAC CU FRANZELA (I)

1 kg spanac, 150 g franzela, 100 ml lapte, 200 ml smintina, 100 g unt, margarina sau untdelemn, 50 g faina, 150 ml suc de rosii, 150 g brinza telemea,o lingurita marar taiat marunt, un virf cutit piper, 4 oua si un albus sau 5 oua.

Dupa ce s-a spalat, spanacul se fierbe, 5 minute si, apoi, se lasa in strecuratoare pina se raceste.Se trece apoi prin masina de tocat, impreuna cu franzela muiata in lapte si nestoarsa.La tocatura se adauga brinza rasa (care sareaza), smintina , faina, untul moale sau topit (margarina, untdelemnul), sucul de rosii, galbenusurile, mararul si piperul, amestecindu-se bine.Dupa aceea, se amesteca usor, prin rasturnare cu albusurile batute spuma, se desarta in forma de cca 2 l si se coaceSe introduce in cuptorul bine incins dinainte, unde se lasa 30-40 minute, pina cind budinca se rumeneste frumos.Nu se deschide cuptorul 20 minute.Cind se scoate din cuptor, se trece cu cutitul pe margine, ca budinca sa se desprinda, daca s-a lipit, apoi se pune farfuria de servit deasupra ei si se rastoarna.