CROCHETE DIN OUA CU BRINZA SAU PARIZER

3-4 oua firerte tari, o lingura smintina, o lingurita patrunjel taiat marunt, piper, 1/2 lingurita sare fina, un ou crud, 100 g franzela, 30 g unt sau untdelemn, 20 g faina, o ceapa mica, 80-100 g parizer,50 g brinza telemea sau cascaval ras.

Ouale, taiate cit mai marunt, se amesteca cu oul crud, franzela fara coaja, muiata bine in apa rece si stoarsa, smintina, ceapa taiata marunt si calita, un minut, in unt sau untdelemn, piperul, sarea, faina si patrunjelul se amesteca bineSe modeleaza crochete care se prajesc si apoi se servesc fierbinti, ca aperitiv.