FRECATEI PENTRU SUPA DE CARNE, DE ZARZAVAT SAU DE ROSII

Un ou mare, circa 130-150 g faina.

Oul se sparge intr-un castron, se bate bine cu firculita, apoi se amesteca cu cca 100 g faina, ca sa se obtina o coca mai virtoasa, care se framinta apoi, pe masa, ca foaia de taietei, presarind mereu faina, pina cind aceasta nu se mai poate incorpora; aluatul ramine tare, ca o minge.Se rade apoi coca prin razatoarea cu gauri mari, ca sa se farimiteze cit mai marunt.Frecateii se intind pe masa, ca sa se usuce putin, apoi se adauga in supa care clocoteste, in forma de ploaie, amestecindcu lingura, ca sa nu se lipeasca intre ei.Trebuie sa fiarba cca 20 minute.