GALUSTE CU PRUNE DIN ALUAT CU BRINZA DE VACI (I)

350-400 g brinza de vaci, 2 oua de marime mijlocie, 100 g franzela fara coaja, 50 g faina, 50 g gris, 250 g prune mai mici (brumarii), sare, 50 g pesmet, 50 ml untdelemn, zahar pudra, vanilie.

Brinza de vaci se marunteste bine cu dosul furculitei, impreuna cu franzela muiata,o clipa, in apa rece si bine stoarsa; se adauga apoi, ouale, faina,si grisul si se amesteca totul cu furculita, pina cind se omogenizeaza.Compozitia este moale dar nu se mai adauga nimic in ea.Se pune pe o foaie de nailon, presarata bine cu o lingura cu virf de faina si, fara sa se framinte se rasuceste in forma de sul, care, apoi se taie in sferturi, iar acestea la rindul lor, in 5-6 felii.Se desprinde cu cutitul, cite o felie, se asaza pe faina, se pune o pruna nu prea mare pe ea si se aduna aluatul in jurul ei, formind o galusca rotunda, ca o bila care, apoi, se trece abundent prin faina si se lasa pe foaia de nailon.In acest timp, o cratita de 3-4 l se umple mai mult de jumatate cu apa rece in care se pune pe o lingurita cu virf de sare.Cind clocoteste, se pun toate galustele, miscind cratita, ca acestea sa nu se lipeasca de fundul ei.Se lasa sa fiarba 10 minute cu capacul tras putin la o parte; dupa ce apa a inceput sa dea in clocot, focul se reduce, ca galustele sa fiarba in clocote mici.Se ia cratita de pe foc, si se lasa acoperita 15 minute, ca galustele sa se umfle bine.Se scot, apoi cu spumiera cite 2-3, se trec usor prin pesmet prajit si se pudreaza cu zahar si vanilie.Sint foarte fragede, daca se servesc imediat.