TAITEI PENTRU SUPA DE CARNE, DE ZARZAVAT SAU DE ROSII

Un ou,80-100 g faina (depinde de marimea oului).Faina se pune odata si jumatate cit greutatea oului.

Pentru 2 l supa sint necesari 100 g taitei, ca supa sa fie deasa si 80 g, mai putin deasa.Taiteii de casa se fierb direct in supa; cind aceasta clocoteste, se adauga in forma de ploaie, amestecind mereu cu lingura sau polonicul, ca sa nu se lipeasca intre ei, pina cind supa incepe sa fiarba din nou in clocot.Acestia nu au faina pe ei, astfel ca nu vor ingrosa supa.Se fierb cca 10 minute ; daca stau 15 minute in supa, dupa ce aceasta s-a luat de pe foc, isi vor dubla volumul.