CROCHETE DE GRIS

750 ml lapte, 100 g gris, un virf de cutit sare, coaja rasa de lamiie sau o lingurita gem din coji de portocale, un ou, faina, pesmet, untdelemn.

Intr-o craticioara de 1 l se pune laptele sa fiarba (dar nu direct pe flacara).Cind clocoteste, se adauga grisul in forma de ploaie care se lasa sa fiarba 5-6 minnute, amestecind mereu pina se ingroasa.Cind este aproape rece, se adauga oul intreg, coaja de lamiie sau gemul din coji de portocale, sau vanilie pentru aroma.Se ia cite un virf de lingurita din compozitie si, pe foaia de nailon, presarata cu faina sau pesmet, se formeaza crochete de 5-6 cm lungime sau papanasi de 1 cm grosime.Cind toate sint gata, se incalzeste tigaia goala, 3-4 minute si in ea se pune, apoi untdelemn intr-un strat de 2-3 mm grosime.Crochetele se rumenesc frumos si se servesc calde, pudrate cu zahar cu vanilie. Sint bune si reci.