PAPANASI DIN LAPTE BATUT SAU IAURT

200 ml iaurt sau lapte batut, 50 g gris, 30 g unt, un ou, un virf de cutit sare, coaja de lamiie, 3 linguri untdelemn sau 50 g unt, 30 g pesmet, zahar pudra si vanilie.

Intr-o craticioara se freaca bine iaurtul sau laptele batut cu oul intreg, untul, sarea coaja de lamiie si grisul;craticioara se trece apoi pe foc si se amesteca intruna, 8-10 minute, pina cind fierbe grisul si se ingroasa compozitia.Se poate consuma ca atare sau se lasa sa se raceasca putin.Intre timp se prajeste putin pesmetul in 50 g unt, apoi se iau cu lingura din compozitie galuste lunguiete, care se asaza la marginea pesmetului (ca sa nu se incarce prea tare), se intorc usor cu lingura, deoarece compozitia este moale si se asaza intr-un vas termorezistent unele linga altele (nu suprapuse).Se pudreaza cu zahar vanilie si vasul se introduce in cuptor, unde se lasa 5-6 minute ca sa se infierbinte papanasii, apoi se servesc.