BUDINCA DE TAITEI

150 g taitei, 1/2 lingurita sare, 1 l lapte, 500 g brinza de vaci, 100 g unt, 1/4 l smintina, 50 g stafide, 50 g gris, 150-200 g zahar tos, 1-2 plicuri zahar vanilat, 30 ml rom, o lingura gem din caise , 5 oua, coaja de lamiie.

In laptele clocotit (cratita nu se asaza direct pe flacara, ca sa nu se afume laptele), se pun taiteii in forma de ploaie,amestecind mereu cu lingura, ca sa nu se lipeasca unii de altii;se fierb numai 6-7 minute, la foc mic, ca laptele sa nu scada complet.Cind sint aproape reci, se adauga untul moale, galbenusurile, gemul, stafidele muiate dinainte cu jumatate din cantitatea de rom, brinza de vaci bine maruntita, vanilie, coaja de lamiie, smintina, grisul si sarea, amestecindu-se bine.Albusurile se bat spuma, se adauga zaharul tos, si restul de rom;spuma se bate in continuare pina cind se intareste din nou, apoi se desarta in compozitia precedenta si se rastoarna usor cu lingura ca sa se amestece, dar nu prea mult.Se desarta intr-o cratita sau tava de cca 2 1/2 l dinainte tapetata, se niveleaza cu lopatica din plastic (cu care se aduna de pe vas) si se coace 50-60 minute in cuptorul bine infierbintat, la foc mijlociu.Nu se deschide cuptorul 30 minute; dupa aceea focul se poate reduce.Budinca, frumos rumenita, se serveste din vasul in care s-a copt, fierbinte sau reincalzita la cuptor sau pe un vas cu apa fierbinte, acoperita.